Na jakie choroby stosuje się azytromycynę?

Azytromycyna jest lekiem z grupy antybiotyków stosowanym w leczeniu wielu zakażeń bakteryjnych. Obejmuje to zapalenie ucha środkowego, anginę, zapalenie płuc, biegunkę podróżnych i niektóre inne zakażenia jelitowe. Wraz z innymi lekami może być również stosowany w przypadku malarii. Może być przyjmowany doustnie lub dożylnie w dawkach raz na dobę.

Pod żadnym pozorem nie stosuj leczenia na własną rękę. Każde leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem, a lista poniższych chorób traktowana jako przykłady. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych baz wiedzy medycznej, jednak absolutnie odradzamy leczenie na własną rękę.

Rodzaj leku: inhibitor syntezy białek, antybiotyk

Oddziaływuje z lekami: chlorochina, klarytromycyna, amiodaron, anagrelid, tritlenek diarsenu, astemizol, beprydyl, chlorpromazyna, cisapryd, (RS)-citalopram, kokaina, dyzopiramid, dofetylid, domperydon, dronedaron, droperydol, erytromycyna, escytalopram, flekainid, halofantryna, haloperydol, ibutylid, mezorydazyna, (RS)-metadon, moksyfloksacyna, ondansetron, pentamidyna, pimozyd, probukol, prokainamid, chinidyna, sewofluran, sotalol, sparfloksacyna, (RS)-sulpiryd, terfenadyna, tiorydazyna

Wzór chemiczny: C₃₈H₇₂N₂O₁₂

Przyjmowanie w ciąży (według FDA): Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.

Azytromycyna znajduje zastosowanie w leczeniu np.: