Na co stosuje się ceftazydym?

Ceftazidym, sprzedawany m.in. pod nazwą handlową Fortaz, jest antybiotykiem cefalosporynowym trzeciej generacji, przydatnym w leczeniu wielu zakażeń bakteryjnych. W szczególności jest stosowany w zakażeniach stawów, zapaleniu opon mózgowych, zapaleniu płuc, sepsie, zakażeniach dróg moczowych, złośliwym zapaleniu ucha zewnętrznego, zakażeniu Pseudomonas aeruginosa. Podaje się go we wstrzyknięciu do żyły, mięśnia lub oka.

Do częstych działań niepożądanych należą nudności, reakcje alergiczne i ból w miejscu wstrzyknięcia. Inne działania niepożądane mogą obejmować biegunkę wywołaną przez Clostridium difficile. Nie jest zalecany u osób, u których wcześniej wystąpiła anafilaksja na penicyliny. Jego stosowanie jest stosunkowo bezpieczne w czasie ciąży i karmienia piersią. Znajduje się w rodzinie leków cefalosporynowych trzeciej generacji i działa poprzez ingerencję w ścianę komórkową bakterii.

Pod żadnym pozorem nie stosuj leczenia na własną rękę. Każde leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem, a lista poniższych chorób traktowana jako przykłady. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych baz wiedzy medycznej, jednak absolutnie odradzamy leczenie na własną rękę.

Rodzaj leku: inhibitor enzymu, antybiotyk

Przykładowe nazwy handlowe: fortaz, tazicef

Wzór chemiczny: C₂₂H₂₂N₆O₇S₂

Przyjmowanie w ciąży (według FDA): Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.

Ceftazydym znajduje zastosowanie w leczeniu np.: