Wścieklizna

Wścieklizna

Co to jest wścieklizna?

Wścieklizna jest chorobą wirusową, która powoduje zapalenie mózgu u ludzi i innych ssaków. Wczesne objawy mogą obejmować gorączkę i mrowienie w miejscu ekspozycji. Po tych objawach następuje jeden lub więcej z następujących objawów: nudności, wymioty, gwałtowne ruchy, niekontrolowane podniecenie, strach przed wodą, niemożność poruszania częściami ciała, dezorientacja i utrata przytomności. Po wystąpieniu objawów, rezultatem jest praktycznie zawsze śmierć, niezależnie od leczenia. Okres pomiędzy zarażeniem się chorobą a początkiem objawów wynosi zwykle od jednego do trzech miesięcy, ale może się wahać od mniej niż jednego tygodnia do ponad jednego roku. Czas ten zależy od odległości, jaką wirus musi przebyć wzdłuż nerwów obwodowych, aby dotrzeć do ośrodkowego układu nerwowego.

Wścieklizna według naukowych faktów medycznych. Opieramy się tylko na źródłach medycznych, poniższe dane pochodzą ze sprawdzonych baz medycznych. Gorąco odradzamy powierzanie swojego zdrowia szarlatanom i niesprawdzonym źródłom.

Klasyfikacja wścieklizny

ICD-10-CM: A82.9
ICD-10-CM: A82
ICD-10-CM: A82.1
ICD-10-CM: A82.0
ICD-11: 854762584
ICD-9-CM: 071

Minimalny okres inkubacji u ludzi: 7 dni

Możliwe objawy wścieklizny

Sposoby zarażenia i przenoszenia choroby

Możliwe powikłania

  • zapalenie mózgu
  • zapalenie rdzenia kręgowego

Możliwe przyczyny wścieklizny

  • Wirus wścieklizny

    Wirus wścieklizny, nazwa naukowa Rabies lyssavirus, jest neurotropowym wirusem wywołującym wściekliznę u ludzi i zwierząt. Do przeniesienia wścieklizny może dojść przez ślinę zwierząt, rzadziej przez kontakt ze śliną człowieka. Lizawirus wścieklizny, podobnie jak wiele rhabdovirusów, ma niezwykle szeroki zakres żywiciela. W środowisku naturalnym stwierdzono, że zakaża wiele gatunków ssaków, natomiast w laboratorium stwierdzono, że zakażeniu mogą ulec ptaki, a także hodowle komórkowe ssaków, ptaków, gadów i owadów. Wściekliznę odnotowano w ponad 150 krajach na wszystkich kontynentach, z wyłączeniem Antarktydy. Główny ciężar zachorowań odnotowuje się w Azji i Afryce, ale w ciągu ostatnich 10 lat niektóre przypadki odnotowano również w Europie, zwłaszcza u powracających podróżnych. >>>

Sposoby leczenia wścieklizny*

  • profilaktyka poekspozycyjna HIV

  • * Nie stosuj żadnego z wymienionych lekarstw lub terapii bez konsultacji z lekarzem.

Wścieklizna - do jakiego lekarza się udać?

Bibliografia:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *