Choroby mogące powodować nagłe zatrzymanie krążenia

Zatrzymanie krążenia to sytuacja, w której serce nagle i niespodziewanie przestaje bić. Jest to nagły przypadek medyczny, który bez natychmiastowej interwencji lekarskiej spowoduje nagłą śmierć sercową w ciągu kilku minut. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (CPR) i ewentualnie defibrylacja są konieczne do czasu, gdy możliwe będzie dalsze leczenie. Zatrzymanie krążenia powoduje szybką utratę świadomości, a oddech może być nieprawidłowy lub nieobecny.

Chociaż zatrzymanie krążenia może być spowodowane zawałem serca lub niewydolnością serca, to nie są one tożsame, a w 15 do 25% przypadków występuje przyczyna niekardiologiczna. Niektóre osoby mogą doświadczać bólu w klatce piersiowej, duszności, nudności, podwyższonego tętna i uczucia lekkiego zawrotu głowy bezpośrednio przed wejściem w stan zatrzymania krążenia.

Najczęstszą przyczyną zatrzymania krążenia jest podstawowy problem z sercem, taki jak choroba wieńcowa, która zmniejsza ilość natlenionej krwi dostarczanej do mięśnia sercowego. To z kolei uszkadza strukturę mięśnia, co może zmienić jego funkcję. Zmiany te mogą z czasem wywołać migotanie komór, które najczęściej poprzedza zatrzymanie krążenia. Do mniej powszechnych przyczyn należą: duża utrata krwi, brak tlenu, bardzo niski poziom potasu, uraz elektryczny, niewydolność serca, dziedziczne arytmie serca oraz intensywny wysiłek fizyczny. Zatrzymanie krążenia rozpoznaje się po niemożności stwierdzenia tętna.

Nagłe zatrzymanie krążenia to objaw, którego powodem może być wiele schorzeń. Poniżej wymieniamy niektóre z nich, w przypadku których objaw jest naukowo udowodnionym symptomem. To są tylko przykłady - pamiętaj że domowe diagnozowanie za pośrednictwem Internetu to poważny błąd - może prowadzić zarówno do wyolbrzymienia pewnych problemów zdrowotnych, jak i ich lekceważenia. Jeśli coś w Twoim stanie zdrowia Cię niepokoi, zgłoś się do lekarza.

Gdzie do lekarza?: kardiologia, medycyna ratunkowa

Nagłe zatrzymanie krążenia - to może być objaw m.in.: