Czym jest zolpidem?

Zolpidem to lek stosowany przede wszystkim w leczeniu bezsenności. Działa na ośrodkowy układ nerwowy, wpływając na receptory GABA, co prowadzi do uspokojenia i ułatwienia zasypiania. Zolpidem jest często przepisywany na krótkoterminowe leczenie zaburzeń snu, ponieważ może prowadzić do uzależnienia przy dłuższym stosowaniu. Lek występuje w różnych formach, w tym w tabletkach o natychmiastowym i przedłużonym uwalnianiu.

Ważne jest, aby stosować zolpidem zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ niewłaściwe użycie może skutkować działaniami niepożądanymi takimi jak senność w ciągu dnia, zawroty głowy czy problemy z pamięcią. Osoby przyjmujące zolpidem powinny unikać alkoholu oraz innych substancji działających depresyjnie na układ nerwowy, aby zminimalizować ryzyko interakcji i działań niepożądanych. Przed rozpoczęciem leczenia warto omówić z lekarzem wszelkie schorzenia oraz przyjmowane leki, aby zapewnić bezpieczeństwo terapii.

Pod żadnym pozorem nie stosuj leczenia na własną rękę. Każde leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem, a lista poniższych chorób traktowana jako przykłady. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych baz wiedzy medycznej, jednak absolutnie odradzamy leczenie na własną rękę.

Rodzaj leku: pozytywne allosteryczne modulatory receptora GABAA, środki nasenne i uspokajające, lek nasenny, agonista receptora GABA-A

Przykładowe nazwy handlowe: intermezzo, zolpimist, ambien

Oddziaływuje z lekami: dezypramina, fluoksetyna, bupropion, wenlafaksyna, sertralina, paroksetyna, petydyna

Stosowane także jako: lek

Wzór chemiczny: C₁₉H₂₁N₃O

Przyjmowanie w ciąży (według FDA): Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani na ludziach.

Zolpidem znajduje zastosowanie w leczeniu np.: