MEDWIKI.PL BAZUJE NA ŹRÓDŁACH NAUKOWYCH.
NIE UDZIELA JEDNAK PORAD MEDYCZNYCH I NIE ZALECA LECZENIA NA WŁASNĄ RĘKĘ.
JEŚLI NIEPOKOI CIĘ TWÓJ STAN ZDROWIA, ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA PIERWSZEGO KONTAKTU.
Trijodotyronina, znana jako T3, to hormon tarczycy, który odgrywa kluczową rolę w regulacji metabolizmu organizmu. Jest produkowany głównie w tarczycy, a jego synteza zachodzi z tyroksyny (T4) poprzez dejonizację. T3 wpływa na wiele procesów biologicznych, w tym na wzrost i rozwój, a także na regulację temperatury ciała oraz metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek.
Hormon ten działa poprzez wiązanie się z receptorami w komórkach, co prowadzi do zmian w ekspresji genów i produkcji białek. Odpowiedni poziom trijodotyroniny jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jego niedobór może prowadzić do objawów niedoczynności tarczycy, takich jak zmęczenie, przyrost masy ciała czy uczucie chłodu. Z kolei nadmiar T3 może skutkować nadczynnością tarczycy, objawiającą się m.in. utratą wagi, nadpobudliwością czy problemami z sercem.
Pod żadnym pozorem nie stosuj leczenia na własną rękę. Każde leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem, a lista poniższych chorób traktowana jako przykłady. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych baz wiedzy medycznej, jednak absolutnie odradzamy leczenie na własną rękę.
Rodzaj leku: hormon tarczycy
Przykładowe nazwy handlowe: triostat, cytomel
Stosowane także jako: lek
Wzór chemiczny: C₁₅H₁₂I₃NO₄