MEDWIKI.PL BAZUJE NA ŹRÓDŁACH NAUKOWYCH.
NIE UDZIELA JEDNAK PORAD MEDYCZNYCH I NIE ZALECA LECZENIA NA WŁASNĄ RĘKĘ.
JEŚLI NIEPOKOI CIĘ TWÓJ STAN ZDROWIA, ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA PIERWSZEGO KONTAKTU.
Sunitynib to lek stosowany w terapii nowotworowej, głównie w leczeniu raka nerki oraz niektórych typów guzów neuroendokrynnych. Działa jako inhibitor kinaz tyrozynowych, co oznacza, że hamuje działanie białek odpowiedzialnych za wzrost i podział komórek nowotworowych. Sunitynib wpływa na szereg szlaków sygnalizacyjnych, co prowadzi do zahamowania angiogenezy, czyli procesu tworzenia nowych naczyń krwionośnych, które są niezbędne dla wzrostu guzów. Lek jest podawany doustnie i może powodować różnorodne skutki uboczne, takie jak zmęczenie, bóle głowy, problemy z układem pokarmowym oraz zmiany w ciśnieniu krwi. W terapii sunitynibem ważne jest regularne monitorowanie pacjentów, aby ocenić skuteczność leczenia oraz ewentualne działania niepożądane.
Pod żadnym pozorem nie stosuj leczenia na własną rękę. Każde leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem, a lista poniższych chorób traktowana jako przykłady. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych baz wiedzy medycznej, jednak absolutnie odradzamy leczenie na własną rękę.
Rodzaj leku: inhibitor kinazy proteinowej, lek przeciwnowotworowy, inhibitor angiogenezy
Przykładowe nazwy handlowe: sutent
Oddziaływuje z lekami: erytromycyna, crizotinib, worykonazol, klarytromycyna
Stosowane także jako: lek
Wzór chemiczny: C₂₂H₂₇FN₄O₂
Przyjmowanie w ciąży (według FDA): Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (na przykład w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być stosowane lub są nieskuteczne).