Czym jest (RS)-citalopram?

(RS)-citalopram to lek należący do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), stosowany głównie w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Działa poprzez zwiększenie stężenia serotoniny w synapsach neuronowych, co przyczynia się do poprawy nastroju i redukcji objawów depresyjnych.

Citalopram występuje w postaci racemicznej, co oznacza, że zawiera dwie formy izomerów: R i S. Izomer S (escitalopram) jest uważany za bardziej aktywny farmakologicznie, co sprawia, że często stosuje się go jako samodzielny lek.

Citalopram jest zazwyczaj dobrze tolerowany, ale może powodować działania niepożądane, takie jak nudności, suchość w ustach, czy zaburzenia snu. Jego stosowanie wymaga monitorowania pacjentów, zwłaszcza na początku terapii, aby dostosować dawkę i zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Pod żadnym pozorem nie stosuj leczenia na własną rękę. Każde leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem, a lista poniższych chorób traktowana jako przykłady. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych baz wiedzy medycznej, jednak absolutnie odradzamy leczenie na własną rękę.

Rodzaj leku: selektywny inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny, lek przeciwdepresyjny drugiej generacji

Oddziaływuje z lekami: dyzopiramid, amiodaron, anagrelid, tritlenek diarsenu, astemizol, azytromycyna, beprydyl, chlorochina, chlorpromazyna, cisapryd, klarytromycyna, kokaina, dofetylid, domperydon, dronedaron, droperydol, erytromycyna, escytalopram, flekainid, halofantryna, haloperydol, ibutylid, izokarboksazyd, mezorydazyna, (RS)-metadon, moksyfloksacyna, ondansetron, pentamidyna, fenelzyna, pimozyd, probukol, prokainamid, prokarbazyna, chinidyna, (±)-selegilina, sewofluran, sotalol, sparfloksacyna, (RS)-sulpiryd, terfenadyna, tiorydazyna, tranylocypromina, desmopresyna

Wzór chemiczny: C₂₀H₂₁FN₂O

Przyjmowanie w ciąży (według FDA): Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani na ludziach.

(RS)-citalopram znajduje zastosowanie w leczeniu np.: