Czym jest Osocze krwi?

Osocze krwi to płynna część krwi, która stanowi około 55% jej objętości. Jest to żółtawosłony płyn, który składa się głównie z wody, białek, elektrolitów, hormonów, substancji odżywczych oraz produktów przemiany materii. Osocze pełni kluczową rolę w transportowaniu różnych substancji w organizmie, takich jak tlen, dwutlenek węgla, glukoza oraz cytokiny.

Białka osocza, w tym albuminy, globuliny oraz fibrynogen, mają różne funkcje, od regulacji ciśnienia osmotycznego po udział w krzepnięciu krwi. Osocze jest również istotne w procesach immunologicznych, ponieważ zawiera przeciwciała, które pomagają w walce z infekcjami.

W medycynie osocze może być wykorzystywane w terapii, na przykład w postaci osocza bogatopłytkowego, które jest stosowane w leczeniu urazów i regeneracji tkanek. Pobieranie osocza może odbywać się w ramach procedur takich jak plazmafereza, gdzie osocze jest oddzielane od czerwonych krwinek i innych składników.

Pod żadnym pozorem nie stosuj leczenia na własną rękę. Każde leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem, a lista poniższych chorób traktowana jako przykłady. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych baz wiedzy medycznej, jednak absolutnie odradzamy leczenie na własną rękę.

Osocze krwi znajduje zastosowanie w leczeniu np.: