MEDWIKI.PL BAZUJE NA ŹRÓDŁACH NAUKOWYCH.
NIE UDZIELA JEDNAK PORAD MEDYCZNYCH I NIE ZALECA LECZENIA NA WŁASNĄ RĘKĘ.
JEŚLI NIEPOKOI CIĘ TWÓJ STAN ZDROWIA, ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA PIERWSZEGO KONTAKTU.
Miglitol to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Działa jako inhibitor alfa-glukozydazy, co oznacza, że hamuje enzymy odpowiedzialne za rozkład węglowodanów w jelitach. Dzięki temu miglitol spowalnia wchłanianie glukozy do krwi, co pomaga w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi po posiłkach.
Lek jest zazwyczaj stosowany w połączeniu z dietą i ćwiczeniami fizycznymi, a czasami także z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Możliwe działania niepożądane miglitolu obejmują problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak wzdęcia, biegunka czy ból brzucha. Stosowanie miglitolu wymaga ostrożności u pacjentów z chorobami jelit oraz u osób, które mają problemy z wchłanianiem pokarmów.
Pod żadnym pozorem nie stosuj leczenia na własną rękę. Każde leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem, a lista poniższych chorób traktowana jako przykłady. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych baz wiedzy medycznej, jednak absolutnie odradzamy leczenie na własną rękę.
Rodzaj leku: inhibitor enzymu, lek przeciwcukrzycowy
Przykładowe nazwy handlowe: glyset
Stosowane także jako: lek
Wzór chemiczny: C₈H₁₇NO₅
Przyjmowanie w ciąży (według FDA): Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.