Na jakie choroby podawany jest metotreksat?

Metotreksat (MTX), dawniej znany jako ametopteryna, jest środkiem chemioterapii i supresorem układu odpornościowego. Jest stosowany w leczeniu raka, chorób autoimmunologicznych i ciąży pozamacicznej. Rodzaje nowotworów, przy których jest stosowany, to rak piersi, białaczka, rak płuc, chłoniak, ciążowa choroba trofoblastyczna i kostniakomięsak. Rodzaje chorób autoimmunologicznych, przy których jest stosowany, to łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów i choroba Leśniowskiego-Crohna. Może być podawany doustnie lub we wstrzyknięciu.

Pod żadnym pozorem nie stosuj leczenia na własną rękę. Każde leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem, a lista poniższych chorób traktowana jako przykłady. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych baz wiedzy medycznej, jednak absolutnie odradzamy leczenie na własną rękę.

Rodzaj leku: kwas foliowy, lek modyfikujący przebieg choroby, inhibitor enzymu, lek dermatologiczny, antagoniści kwasu foliowego, lek immunosupresyjny, inhibitor syntezy kwasów nukleinowych, niesteroidowy środek poronny, antymetabolity antyneoplastyczne

Przykładowe nazwy handlowe: nordimet, rheumatrex, trexall, xatmep, otrexup, rasuvo

Metoda podawania leku: podanie doustne, infuzja dożylna, iniekcja domięśniowa, podanie śródtkankowe

Wzór chemiczny: C₂₀H₂₂N₈O₅

Przyjmowanie w ciąży (według FDA): Badania przeprowadzone na zwierzętach lub ludziach wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku albo istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.

Metotreksat znajduje zastosowanie w leczeniu np.: