MEDWIKI.PL BAZUJE NA ŹRÓDŁACH NAUKOWYCH.
NIE UDZIELA JEDNAK PORAD MEDYCZNYCH I NIE ZALECA LECZENIA NA WŁASNĄ RĘKĘ.
JEŚLI NIEPOKOI CIĘ TWÓJ STAN ZDROWIA, ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA PIERWSZEGO KONTAKTU.
Metoksalen to związek chemiczny, który jest stosowany w terapii niektórych chorób skórnych, takich jak łuszczyca i bielactwo. Działa jako fotosensybilizator, co oznacza, że zwiększa wrażliwość skóry na działanie światła ultrafioletowego. Leczenie metoksalenem zazwyczaj polega na podaniu go doustnie lub w postaci maści, a następnie na naświetlaniu skóry promieniowaniem UV.
Metoksalen może powodować skutki uboczne, takie jak nudności, zawroty głowy oraz zwiększone ryzyko uszkodzenia skóry w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Ze względu na te potencjalne ryzyka, jego stosowanie jest ściśle kontrolowane, a pacjenci są informowani o konieczności unikania bezpośredniego światła słonecznego przez pewien czas po terapii.
W ostatnich latach metoksalen znalazł również zastosowanie w badaniach nad leczeniem innych schorzeń, takich jak niektóre choroby autoimmunologiczne, co wskazuje na jego wszechstronność w terapii.
Pod żadnym pozorem nie stosuj leczenia na własną rękę. Każde leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem, a lista poniższych chorób traktowana jako przykłady. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych baz wiedzy medycznej, jednak absolutnie odradzamy leczenie na własną rękę.
Rodzaj leku: inhibitor syntezy kwasów nukleinowych, odczynnik sieciujący, fotouczulacz, czynnik rakotwórczy
Przykładowe nazwy handlowe: uvadex, oxsoralen
Stosowane także jako: lek
Wzór chemiczny: C₁₂H₈O₄