MEDWIKI.PL BAZUJE NA ŹRÓDŁACH NAUKOWYCH.
NIE UDZIELA JEDNAK PORAD MEDYCZNYCH I NIE ZALECA LECZENIA NA WŁASNĄ RĘKĘ.
JEŚLI NIEPOKOI CIĘ TWÓJ STAN ZDROWIA, ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA PIERWSZEGO KONTAKTU.
Ketorolak to lek przeciwbólowy należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest stosowany głównie w celu łagodzenia umiarkowanego do silnego bólu, zwłaszcza pooperacyjnego. Działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, co prowadzi do zmniejszenia odczuwania bólu i stanu zapalnego.
Ketorolak dostępny jest w różnych formach, w tym w postaci tabletek, roztworu do wstrzykiwań oraz kropli do oczu. Zwykle stosuje się go w krótkoterminowym leczeniu bólu, ponieważ długotrwałe stosowanie może wiązać się z ryzykiem działań niepożądanych, takich jak uszkodzenie nerek, krwawienia czy problemy z układem pokarmowym.
Ze względu na swoje właściwości, ketorolak jest często używany w szpitalach, ale jego stosowanie powinno być ściśle monitorowane przez lekarza, aby zminimalizować potencjalne ryzyko i skutki uboczne.
Pod żadnym pozorem nie stosuj leczenia na własną rękę. Każde leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem, a lista poniższych chorób traktowana jako przykłady. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych baz wiedzy medycznej, jednak absolutnie odradzamy leczenie na własną rękę.
Rodzaj leku: inhibitor cyklooksygenazy, niesteroidowy lek przeciwzapalny
Przykładowe nazwy handlowe: sprix, acular, acuvail
Stosowane także jako: lek
Wzór chemiczny: C₁₅H₁₃NO₃
Przyjmowanie w ciąży (według FDA): Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani na ludziach.