MEDWIKI.PL BAZUJE NA ŹRÓDŁACH NAUKOWYCH.
NIE UDZIELA JEDNAK PORAD MEDYCZNYCH I NIE ZALECA LECZENIA NA WŁASNĄ RĘKĘ.
JEŚLI NIEPOKOI CIĘ TWÓJ STAN ZDROWIA, ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA PIERWSZEGO KONTAKTU.
Insulina glargine to długo działająca insulina, która jest stosowana w leczeniu cukrzycy typu 1 i typu 2. Jest analogiem insuliny ludzkiej, co oznacza, że jej struktura chemiczna została zmodyfikowana w celu przedłużenia działania. Insulina glargine wchłania się wolno i stabilnie, co zapewnia równomierne i długotrwałe obniżenie poziomu glukozy we krwi, zazwyczaj przez 24 godziny.
Podawana jest najczęściej raz dziennie, co ułatwia jej stosowanie w codziennej terapii. Może być stosowana w połączeniu z insulinami krótkodziałającymi lub innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Dzięki swojej właściwości minimalizowania wahań poziomu glukozy, insulina glargine pomaga w stabilizacji metabolizmu w cukrzycy.
Działania niepożądane związane z jej stosowaniem mogą obejmować hipoglikemię, reakcje alergiczne oraz miejscowe reakcje w miejscu wstrzyknięcia. W przypadku osób z cukrzycą insulina glargine stanowi kluczowy element terapii, umożliwiając lepsze zarządzanie chorobą i poprawiając jakość życia pacjentów.
Pod żadnym pozorem nie stosuj leczenia na własną rękę. Każde leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem, a lista poniższych chorób traktowana jako przykłady. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych baz wiedzy medycznej, jednak absolutnie odradzamy leczenie na własną rękę.
Rodzaj leku: lek przeciwcukrzycowy
Przykładowe nazwy handlowe: abasaglar, lantus, lusduna, toujeo, basaglar
Wzór chemiczny: C₂₆₇H₄₀₄N₇₂O₇₈S₆
Przyjmowanie w ciąży (według FDA): Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani na ludziach.