Czym jest fenytoina?

Fenytoina to lek przeciwpadaczkowy, który jest stosowany głównie w leczeniu napadów padaczkowych. Działa poprzez stabilizację błon komórkowych neuronów, co zmniejsza ich nadmierną pobudliwość i zapobiega występowaniu napadów. Fenytoina jest szczególnie skuteczna w kontroli napadów toniczno-klonicznych oraz częściowych.

Lek ten jest dostępny w różnych formach, w tym tabletek, kapsułek oraz roztworów do wstrzykiwań. W trakcie stosowania fenytoiny ważne jest regularne monitorowanie poziomu leku we krwi, ponieważ jego działanie może być uzależnione od stężenia. Fenytoina może powodować różne działania niepożądane, takie jak zawroty głowy, senność, a także problemy z dziąsłami.

Pomimo potencjalnych skutków ubocznych, fenytoina jest jednym z najczęściej stosowanych leków w terapii padaczki i ma długą historię stosowania. Jej skuteczność oraz dostępność sprawiają, że pozostaje kluczowym lekiem w neurologii.

Pod żadnym pozorem nie stosuj leczenia na własną rękę. Każde leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem, a lista poniższych chorób traktowana jako przykłady. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych baz wiedzy medycznej, jednak absolutnie odradzamy leczenie na własną rękę.

Rodzaj leku: lek przeciwpadaczkowy, blokery kanałów sodowych bramkowanych napięciem, toksyna środowiskowa, czynnik rakotwórczy, lek podstawowy, induktory cytochromu P-450 CYP1A2

Przykładowe nazwy handlowe: dilantin, phenytek

Oddziaływuje z lekami: disulfiram, winkrystyna, amiodaron, bortezomib, paklitaksel, cisplatyna, metronidazol, izoniazyd, winblastyna, l-thyroxine, bazedoxifene, diltiazem

Stosowane także jako: lek

Wzór chemiczny: C₁₅H₁₂N₂O₂

Przyjmowanie w ciąży (według FDA): Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (na przykład w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być stosowane lub są nieskuteczne).

Fenytoina znajduje zastosowanie w leczeniu np.: