Czym jest ergotamina?

Ergotamina to alkaloid pochodzący z grzyba z rodzaju Claviceps, który rozwija się na zbożach, zwłaszcza na życie. Jest stosowany głównie w medycynie do leczenia migreny i innych rodzajów bólu głowy. Działa poprzez zwężenie naczyń krwionośnych, co pomaga w łagodzeniu objawów migrenowych. Ergotamina może być podawana w formie tabletek, czopków lub w postaci iniekcji.

Jednak ze względu na potencjalne działania niepożądane i ryzyko poważnych komplikacji, takich jak ergotyzm, stosowanie ergotaminy musi być ściśle kontrolowane. Może powodować objawy takie jak nudności, wymioty czy bóle brzucha, a w skrajnych przypadkach prowadzić do zakrzepów i martwicy tkanek. Z tego względu, lekarze przepisują ergotaminę z ostrożnością, a pacjenci powinni być informowani o jej działaniu oraz potencjalnych skutkach ubocznych.

Pod żadnym pozorem nie stosuj leczenia na własną rękę. Każde leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem, a lista poniższych chorób traktowana jako przykłady. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych baz wiedzy medycznej, jednak absolutnie odradzamy leczenie na własną rękę.

Rodzaj leku: agonista receptorów α-adrenergicznych, antagonista receptorów serotoninowych, nieopioidowy lek przeciwbólowy, agoniści receptora adrenergicznego alfa-1, środek obkurczający naczynia krwionośne, agonista receptora serotoninowego, oksytocyna

Oddziaływuje z lekami: rytonawir, amprenawir, atazanawir, klarytromycyna, darunawir, erytromycyna, indynawir, itrakonazol, ketokonazol, lopinawir, nelfinavir, sakwinawir, telitromycyna, typranawir, pozakonazol, almotriptan, ryzatryptan, naratriptan, sumatryptan, eletryptan, propranolol, oksprenolol

Stosowane także jako: lek

Wzór chemiczny: C₃₃H₃₅N₅O₅

Przyjmowanie w ciąży (według FDA): Badania przeprowadzone na zwierzętach lub ludziach wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku albo istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.

Ergotamina znajduje zastosowanie w leczeniu np.: