MEDWIKI.PL BAZUJE NA ŹRÓDŁACH NAUKOWYCH.
NIE UDZIELA JEDNAK PORAD MEDYCZNYCH I NIE ZALECA LECZENIA NA WŁASNĄ RĘKĘ.
JEŚLI NIEPOKOI CIĘ TWÓJ STAN ZDROWIA, ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA PIERWSZEGO KONTAKTU.
Diazepam to lek z grupy benzodiazepin, który działa jako środek uspokajający, przeciwlękowy i miorelaksacyjny. Jest często stosowany w medycynie w celu łagodzenia objawów lęku, napięcia mięśniowego oraz w leczeniu stanów nagłych, takich jak napady padaczkowe. Diazepam wpływa na układ nerwowy, zwiększając działanie neuroprzekaźnika GABA, co prowadzi do uczucia relaksu i uspokojenia.
Lek ten może być podawany w postaci tabletek, zastrzyków lub roztworu doustnego. Warto jednak pamiętać, że diazepam może powodować uzależnienie, a jego długoterminowe stosowanie powinno być ściśle kontrolowane przez lekarza. Działania niepożądane mogą obejmować senność, zawroty głowy, osłabienie pamięci czy problemy z koordynacją ruchową. Z tego powodu jego stosowanie powinno odbywać się z rozwagą i w odpowiednich dawkach.
Pod żadnym pozorem nie stosuj leczenia na własną rękę. Każde leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem, a lista poniższych chorób traktowana jako przykłady. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych baz wiedzy medycznej, jednak absolutnie odradzamy leczenie na własną rękę.
Rodzaj leku: lek przeciwpadaczkowy, lek przeciwwymiotny, ośrodkowe środki zwiotczające mięśnie, lek przeciwlękowy, adiuwant anestetyczny, środki znieczulające dożylne, lek podstawowy, toksyna środowiskowa, lek benzodiazepinowy, pozytywne allosteryczne modulatory receptora GABAA, środki nasenne i uspokajające, modulatory GABA
Przykładowe nazwy handlowe: diastat, valium
Oddziaływuje z lekami: petydyna
Metoda podawania leku: podanie doustne, iniekcja domięśniowa, infuzja dożylna, administracja dojelitowa
Stosowane także jako: lek
Wzór chemiczny: C₁₆H₁₃ClN₂O
Przyjmowanie w ciąży (według FDA): Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (na przykład w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być stosowane lub są nieskuteczne).