Czym jest chinidyna?

Chinidyna to organiczny związek chemiczny, który jest alkaloidem występującym w korze chinowca. Jest stosowany przede wszystkim w medycynie jako lek przeciwarytmiczny, pomagający w regulacji rytmu serca w przypadku arytmii. Chinidyna działa poprzez blokowanie kanałów sodowych w sercu, co wpływa na przewodnictwo elektryczne.

Oprócz zastosowań kardiologicznych, chinidyna ma również właściwości przeciwmalaryczne, chociaż w tym kontekście została w dużej mierze zastąpiona przez inne leki. Lek może powodować różne działania niepożądane, takie jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe, reakcje alergiczne czy też kardiotoksyczność. Dlatego jego stosowanie wymaga ostrożności i często jest monitorowane przez specjalistów.

Pod żadnym pozorem nie stosuj leczenia na własną rękę. Każde leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem, a lista poniższych chorób traktowana jako przykłady. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych baz wiedzy medycznej, jednak absolutnie odradzamy leczenie na własną rękę.

Rodzaj leku: antagonista receptorów α-adrenergicznych, lek przeciwarytmiczny, inhibitor enzymu, inhibitory cytochromu P-450 CYP2D6, lek przeciwmalaryczny, antagonista receptorów muskarynowych, blokery kanałów sodowych bramkowanych napięciem, środek bakteriobójczy

Oddziaływuje z lekami: moksyfloksacyna, amiodaron, anagrelid, tritlenek diarsenu, astemizol, azytromycyna, beprydyl, chlorochina, chlorpromazyna, cisapryd, (RS)-citalopram, klarytromycyna, kokaina, dyzopiramid, dofetylid, domperydon, dronedaron, droperydol, erytromycyna, escytalopram, flekainid, halofantryna, haloperydol, ibutylid, mezorydazyna, (RS)-metadon, ondansetron, pentamidyna, pimozyd, probukol, prokainamid, sewofluran, sotalol, sparfloksacyna, (RS)-sulpiryd, terfenadyna, tiorydazyna

Stosowane także jako: lek

Wzór chemiczny: C₂₀H₂₄N₂O₂

Przyjmowanie w ciąży (według FDA): Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani na ludziach.

Chinidyna znajduje zastosowanie w leczeniu np.: