MEDWIKI.PL BAZUJE NA ŹRÓDŁACH NAUKOWYCH.
NIE UDZIELA JEDNAK PORAD MEDYCZNYCH I NIE ZALECA LECZENIA NA WŁASNĄ RĘKĘ.
JEŚLI NIEPOKOI CIĘ TWÓJ STAN ZDROWIA, ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA PIERWSZEGO KONTAKTU.
Betanechol to lek będący agonistą receptorów muskarynowych, stosowany w leczeniu problemów z funkcjonowaniem układu pokarmowego i moczowego. Działa poprzez stymulację receptorów cholinergicznych, co prowadzi do zwiększenia perystaltyki jelit oraz poprawy funkcji pęcherza moczowego. Jest używany głównie w leczeniu niewydolności pęcherza moczowego, zwłaszcza po operacjach chirurgicznych, oraz w zaburzeniach motoryki jelit. Betanechol może powodować efekty uboczne, takie jak nadmierne pocenie się, bóle głowy, nudności, wymioty i biegunka. Przeciwwskazany jest u osób z obstrukcją przewodu pokarmowego, astmą czy wrzodami żołądka.
Pod żadnym pozorem nie stosuj leczenia na własną rękę. Każde leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem, a lista poniższych chorób traktowana jako przykłady. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych baz wiedzy medycznej, jednak absolutnie odradzamy leczenie na własną rękę.
Rodzaj leku: parasympatykomimetyki, agonista muskarynowy
Przykładowe nazwy handlowe: urecholine
Stosowane także jako: lek
Wzór chemiczny: C₇H₁₇N₂O₂
Przyjmowanie w ciąży (według FDA): Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani na ludziach.